tisdag, 14 April 2020 16:26

Så här jobbar vi med Coronapandemin och Covid-19

Thomas Nilsson/Foto: Tove Sjögren Thomas Nilsson/Foto: Tove Sjögren

Rektor Thomas Nilsson informerar

Gotlands folkhögskola följer noga utvecklingen för Coronapandemin och hur den kan påverka verksamheten.
Vi arbetar med förebyggande åtgärder för att säkra våra medarbetares- och deltagares hälsa och säkerhet så långt det är möjligt. Medarbetare och deltagare som känner sig sjuka och uppvisar luftvägssymtom ska stanna hemma och vid misstanke om insjuknande i Covid-19 kontaktas sjukvården.   

Sommarkurserna 2020 

Hur  situationen med pandemin kommer se ut i sommar är omöjligt att bedöma i dagsläget. Men det är vår absoluta målsättning att genomföra sommarkurserna med de nödvändiga säkerhetsåtgärder som för tidpunkten krävs. Vi fortsätter följa Folkhälsomyndighetens, övriga myndigheters, regeringens och vår huvudman Region Gotlands riktlinjer rekommendationer och beslut mycket noggrant. Våra kursdeltagares hälsa och säkerhet är vår första prioritet och den prioriteringen finns kvar så länge det finns en hotbild kvar från Coronaviruset

Välkommen till vårt utbud av sommarkurser

Frågor om Sommarkurser

Agneta Lindqvist 
Utbildningssamordnare/Ansvarig Sommarkurser 

Telefon: 0498-20 36 54 
e-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.